Saturday, November 13, 2010

Contoh RPH PSK

salam....

Sem ni byk belajar ttg RPH..so di sini nk berkongsi satu contih RPH PSK...


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN TAHUN LIMA

Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 5 Ibnu Sina

Bilangan Murid : 40 Orang

Hari/ Tarikh : Selasa/ 12 Oktober 2010

Masa : 10.00- 10.30 Pagi

Tema : Hidup bersama di Sekolah dan jiran

Tajuk : Semangat Kejiranan

Sub Tajuk : Mengenal Keluarga Jiran

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

i. Menyenaraikan nama dan pekerjaan keluarga jiran tetangga.

ii. Menyatakan tiga faedah mengenali keluarga jiran.

iii. Menceritakan kepada kelas mengenai keluarga jiran.

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid mempunyai jiran.

NILAI : Hormat- menghormati, bekerjasama, yakin, berdisiplin, berani

KBKK : Mencirikan, membuat gambaran mental, menjana idea.

BAHAN BANTU MENGAJAR : Puppet kertas, kad imbasan, kad manila, pensel warna, pen marker.

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

‘Jom Jenguk- jenguk’

- Murid diminta oleh guru untuk melihat kawasan sekitar kelas.

- Murid diminta oleh guru menoleh ke arah rakan sebelah.

- Murid menyapa rakan mereka dengan dan menyoal beberapa soalan yang mudah dengan bimbingan guru menggunakan puppet kertas.

- Contoh soalan:

Awak sihat Ahmad?

Nama Ayah Abu Siapa?

- Guru dan murid bersama- sama mengaitkan aktiviti dengan tajuk hari ini.

TKP :

- Verbal Linguistik

KBKK :

- Menjana idea

Nilai :

- Yakin

- Berani

BBM :

- Puppet kertas

Langkah 1

(10 Minit)

Jiran Saya.

- Murid mendengar penerangan guru berkaitan konsep jiran, cara mengenali jiran dan faedah berjiran.

- Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan dengan Jiran

- Contoh soalan:

i. Siapakan nama jiran kamu?

ii. Apakah pekerjaan jiran kamu?

iii. Apakah kaum dan agama jiran kamu?

iv. Apakah faedah mempunyai jiran?

- Guru membuat rumusan aktiviti.

TKP :

- Verbal Linguistik

KBKK :

- Menjana idea

Nilai :

- Yakin

- Berani

BBM :

Kad imbasan

Langkah 2

(12 minit)

‘Jiranku Sayang’

- Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.

- Ketua Kumpulan mengambil sampul surat daripada guru yang mengandungi 2 tugasan, kertas mahjong, 2 batang pensel warna dan marker.

- Seorang murid dalam setiap kumpulan, akan diminta untuk pergi ke kumpulan lain untuk menyelesaikan tugasan pertama yang diberi.

- seorang ahli kumpulan yang lain akan menjawab soalan yang diberikan oleh ahli kumpulan yang lain yang datang ke kumpulan mereka.

- Ahli kumpulan yang lain akan menyiakan tugasan kedua iaitu melukis pelan lokasi rumah jiran.

- Setelah ahli yang mencari maklumat kembali, murid akan menceritakan kepada kelas berkaitan maklumat yang diperolehinya.

- Guru membuat peneguhan.

TKP :

- Verbal Linguistik

- Kinestatik

- Visual- ruang

Strategi

- Kaedah Koperatif kagen : One stray three stay

KBKK :

- Menjana idea

- Mencirikan

Nilai :

- Yakin

- Berani

- Bekerjasama

BBM

- Sampul surat

- lembaran tugasan

- Kad Manila

- Pensel warna

- Marker

Penutup

(3 minit)

Rumusan

- Murid bersoal jawab dengan guru sebagai pengukuhan:

- Contoh:

a) Apakah faedah- faedah mempunyai jiran.

b) Apakah pekerjaan- pekerjaan jiran yang telah dinyatakan tadi?

- Murid bersama- sama guru membuat rumusan aktiviti pembelajaran hari ini.

- Murid mendapat lembaran kerja

TKP :

- Verbal - linguistik

BBM :

- Lembaran kerja

Nilai :

- Yakin

KBKK :

- Menjana idea




0 comments: